TÜM ÖZEL GÜVENLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

    Anasayfa        Hakkımızda        Tüzük         Yönetim        İletişim            Email
 
Federasyon - GÜNEŞ GAZETESİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN SIKINTILARI HAKKINDA HABERİ - Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu
   
 GÜNEŞ GAZETESİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN SIKINTILARI HAKKINDA HABERİ

GÜNEŞ GAZETESİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN SIKINTILARI HAKKINDA HABERİ
Facebook Paylaş Twitter Paylaş   

 Tarih : 21.02.2013 - 16:41:12


Özel Güvenlik Görevlileri sıkıntılarını dile getiren ve Federasyon başkanımızın da açıklamalarda bulunduğu haber.

 

20.02.2013 tarihli Vatan Gazetesinde yayınlanan Özel Güvenlik Görevlileri sıkıntıları hakkındaki haberi.
 
ÖZEL GÜVENLİKÇİLER DERT KÜPÜ
 
 
12 SAAT ÇALIŞIYOR ÜÇ KURUŞ ALIYORUZ

 

          Son aylarda bir meslek grubundan oldukça çok telefon alıyorum. Telefonlardan adeta dert akıyor. Anlatırken sinirlenenler, konuşurken sesleri kısılanlar, “Hakkımızı yiyorlar” diye feryat edenler, “900 TL maaşla nasıl geçinilir” diye isyan edenler, “12 saat çalışıyoruz 3 kuruş alıyoruz” diye haykıranlar, “Kart ve kredi ile geçiniyoruz. Borç nedeniyle başka bir şey düşünemez hale geldik” diye dert yananlar, “Aldığımız para ile evlenmemiz hayal” diyenler, say say bitmez. Evet, bu meslek grubu özel güvenlikçiler. Hani canımızı malımızı koruyanlar. Hırsız, kapkaççıyı yakalamak için büyük çaba sarfeden, kavgaları ayırmaya çalışan, korkmadan soyguncunun peşine düşen Özel Güvenlikçiler, onları özellikle son yıllarda büyük işyerlerinde, dev marketlerde ve kurulularda koruma ve güvenlik görevi yaparken görürüz. Ancak Özel Güvenlikçiler adeta dert küpü.

 

BİR ZAMAN GÖZDEYDİ

         Bir zamanlar gençlerin büyük ilgi gösterdiği bu meslek grubu çalışanları son yıllarda başka iş kollarına doğru kaydığını belirtiyor. Bu meslekten ayrılan veya ayrılmak isteyenlerin sayılarının arttığı belirtiliyor. Bu meslek grubundan yükselen dertleri dinlemek onların sorunlarını sayfalarımıza taşımak için Foto muhabiri arkadaşım Sinan Doker ile Tüm Özel Güvenlik Dernekleri  Federasyonu Başkanı Sn. Bülent PERUT’a gidiyoruz.

 

SN. PERUT : ZOR VE SORUMLU BİR GÖREV YAPIYORLAR.

Sn. PERUT’a soruları arka arkaya sormaya başlıyoruz. Perut’ta adeta dert küpü. Başkan Özel Güvenlikçilerin işlerinin zor olduğunu belirtip sorunlarının büyük kısmına katıldığını belirtiyor. Başkan, “Hepsinin sosyal güvencesi olmalı. Geçinecekleri kadar maaş verilmeli. Çalışma koşulları iyileştirilmelidir” diyor. Bu meslek grubunun kamu görevi yaptığını belirten Perut, “Görevi sırasında yaşamını yitiren herkes şehitlik mertebesine erişiyor. Görevi yaparken yaşamını yitiren Özel Güvenlik Görevlisi’ne de “Şehit” ünvanı verilmelidir, diyor.

Özel Güvenlik Görevlileri 16 değişik alanda güvenlik hizmeti verip huzuru sağlıyorlar. Bunlar arasında plazalar, hastaneler, okullar, pazarlar, fabrikalar, oteller, hava limanları, stadyumlar ilk sıralarda yer alıyor. Güvenlikçilerden buralarda üst araması yapıyor. Tehlikeyi sezdiği zaman hemen gerekli birimlere haber veriyor. Sırasında gözünü kırpmadan 12 saate varan hizmet veriyor. ‘Yoruldum’ sözünü ise kullanmıyor.

                Çalışanın maddi sıkıntısı, şirketlerin küçülmek istemesi Özel Güvenlik sayısını da azaltmış. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre şu an ‘Özel Güvenlik Görevlisi’ kimliğine sahip 656.159 kişi bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 460.186 kişiye karşılık, 262.889 kişi aktif olarak çalışıyor. Şu anda Türkiye’de faaliyet izni verilen 1492 Özel güvenlik şirketi 743 adet te Özel Güvenlik Eğitim kurumu bulunuyor.

                Silahlı görev yapmak isteyen güvenlik görevlisi 120 saat İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmiş okullardan eğitim almak zorunda. Daha sonra sınava girip başaranlar sertifika alıp sağlık kontrolünden geçiyor. Bir dizi prosedürü geçtikten sonra Özel Güvenlik Görevlisi kimliği sahibi olabiliyor.

 

GÜNEŞ GAZETESİ (20.02.2013)


  Editör : 

1548 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 Kaynak :  GÜNEŞ GAZETESİ

 Kategori ¬ Federasyon

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 
 
 
 

Üye Şirketler

Hukuki Destek

Ziyaretçi Defteri

 Duyuru

  2011 Yılı Özel Güvenlik Sınav Takvimi  

 

 Takvim

 

 Üye Dernekler

 İstatistikler

   
 Online : 1
 Bugün : 137
 Dün : 85
 Toplam : 123576
 Ip No : 174.129.228.67
     

 

Özel Güvenlik

Yönetim Kurul Kararları

Kanunlar

Yönetmelikler
Genelgeler
Emir Yazıları
Tebliğler

E-Bulten Kayıt

 

Videolar

 

Faydalı Linkler

 

Üye Dernekler

 

Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.2373 2.2413
  Euro 3.0842 3.0898
 

Hava Durumu 
 

  
 

   © Copyright - 2008- Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu - Tüm Hakları Saklıdır.