TÜM ÖZEL GÜVENLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

    Anasayfa        Hakkımızda        Tüzük         Yönetim        İletişim            Email
 
Federasyon - BU SEFER DEPREM VANDA YÜREĞİMİZİ YAKTI - Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu
   
 BU SEFER DEPREM VANDA YÜREĞİMİZİ YAKTI

BU SEFER DEPREM VANDA YÜREĞİMİZİ YAKTI
Facebook Paylaş Twitter Paylaş Reddit Paylaş Delicious Paylaş Dahası...

 Tarih : 24.10.2011 - 12:20:45


Terör saldırılarında hayatını kaybeden kardeşlerimizin acıları dinmeden bu sefer Vanda meydana gelen deprem tekrar yüreklerimizi dağladı.

 

Merkez üssü Van’ın Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem Doğu’yu salladı. Van merkez ve Erciş ilçesinde 100’e yakın bina yıkıldı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin son belirlemelere göre 217 vatandaşın öldüğünü, 1090 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı Depremin gündüz saatlerinde olması can kaybını azalttı. Uzmanlar kaybın 700 ile 1000 kişi arasında olacağını söylüyor

Van’da dün saat 13:41 meydana gelen meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Van’da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremde Erciş ve Van merkezde 100’e yakın bina yıkıldı.

 Ancak can kaybının 700 ile 1000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Deprem sırasında bölgede büyük panik yaşanırken vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdiklerini dile getirerek, “Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik. Depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddettir. Van’da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var” dedi. Prof. Dr. Mustafa Erdik, “Çok gururluyuz ki devletimiz ani bir refleksle bölgeye intikal etti ve her türlü tedbiri aldı. Türkiye’de bu tür intikallerin bu kadar süratli olduğunu, ben 40 yıldır bu işin içindeyim ilk defa görüyorum” diye konuştu.

3-4 bin ağır hasarlı bina var


Ağır hasarlı binaların tahmini olarak 3-4 bin arası olduğunu kaydeden Erdik, bunların hane değil, bina sayısı olduğunu da söyledi. Erdik, çok ağır hasarlı binalardan can kaybı beklenebileceğini de kaydederek, “Bu binalardan tahmini 664 tanedir. Bu binalar yıkık binalardır. Tamamen göçük değildir ama yıkık binalardır. Bir de tamamen yıkık bina dediğimiz daha çok betonarme binalar vardır. Bunlar da 50 adet gözüküyor” diye konuştu. Erdik, “Tahmini can kayıplarına bakarsak, bunlar bizim hiç istemediğimiz rakamlar... Bizim tahminimiz 710 civarında, ama bu 500 de olabilir, 1000 de olabilir. Bunlar çok tahmini rakamlar...”
 

 
Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyonu olarak vefat edenlere ALLAH'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ülkemize başsağlığı dileriz.

  Editör : 

52 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 
 
 
 

Üye Şirketler

Hukuki Destek

Ziyaretçi Defteri

 Duyuru

  2011 Yılı Özel Güvenlik Sınav Takvimi  

 

 Takvim

 

 Üye Dernekler

 İstatistikler

   
 Online : 1
 Bugün : 28
 Dün : 91
 Toplam : 55701
 Ip No : 174.129.228.67
     

 

Özel Güvenlik

Yönetim Kurul Kararları

Kanunlar

Yönetmelikler
Genelgeler
Emir Yazıları
Tebliğler

E-Bulten Kayıt

 

Videolar

 

Faydalı Linkler

 

Üye Dernekler

 

Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 1.7935 1.8022
  Euro 2.4216 2.4333
 

Hava Durumu 
 

  
 

   © Copyright - 2008- Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu - Tüm Hakları Saklıdır.