TÜM ÖZEL GÜVENLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

    Anasayfa        Hakkımızda        Tüzük         Yönetim        İletişim            Email
 
Gündem - POLİSTEN VATANDAŞA ÖNEMLİ UYARI - Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu
   
 POLİSTEN VATANDAŞA ÖNEMLİ UYARI

 Yazı Boyutu

 Tarih : 07.07.2009 - 13:31:07


Yankesiciler toplu taşım araçlarında, otogar, tren garı, havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında kişilerin dalgınlığından yararlanarak cep veya çantalardan hırsızlık yapmaya devam ediyor

 

Bursa Emniyet Müürlüğü, 21 ayrı 'yankesicilik' çeşidi olduğunu belirterek, konuyla ilgili vatandaşları uyardı. Polis, vatandaşların mağdur olmaması için tedbirli olmasını isteyerek, "Tanımadığınız kişilere itibar etmeyin, yabancı kişileri evinize almayın" uyarısında bulundu. Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi tarafından yapılan açıklamada, yankesicilik çeşitleri ve nasıl gerçekleştirildiği de anlatılıyor.

İşte yankesicilik olayları:

1-Kapkaç: Genellikle tenha sokaklarda yaya olarak yürüyen bayanların mobiletli veya yaya şahıslar tarafından omuz çantalarının, boyun zincirlerinin ani bir hareketle çalınarak kaçılması şeklinde meydana gelir.
2-Tantanacılık: Yürüyen, genellikle yaşlı kişilerin önlerinde iki veya üç şahsın birbirleri ile kavga eder görüntüsü vererek aralarına aldıkları kişinin cebinde bulunan paranın çalınması şeklinde gerçekleşmektedir.
3-Söğüşçülük: Aşırı alkol etkisi ile kendisini kaybeden, sızan, açıkta uyuyan şahısların üzerinde bulunan para ve kıymetli eşyalarının çalınması ya da kişilerin başka bir kişiyi tanıma numarası ile samimiyet kurdukları sonra yiyecek ve içeceklerine madde koyarak şahsın kendinden geçmesini sağladıktan sonra para veya eşyalarının alınmasıdır.
4-Muslukçuluk: Camiden abdest almakta olan bir şahsın ceketinin üzerine kendi ceketini asmak suretiyle diğer cekette bulunan para veya eşyanın alınmasıdır. Camide abdest alırken veya içeride namaz kılarken, askıya astığınız ceket vb. Giysilerinizin cebinde paranızı ve cüzdanınızı bırakmayınız. Camide abdest alırken yardımcı olmak isteyen tanımadığınız kişilerin yardımını kabul etmeyiniz.
5-Pislikçilik: Genellikle yaşlı kişilerin ceket ve pantolonlarına bulaştırdıkları pislikleri temizlemek için yardım ederken para ve cüzdanlarının çalınması şeklinde gerçekleşmektedir.
6-Madaracılık: Şahıslara tanıyor gibi yaklaşıp, el şakaları yaparken üzerinde bulunan para ve cüzdanlarının çalınması şeklinde meydana gelmektedir.
7-Silkeleme: Şahıslara tanıyor gibi yaklaşıp, basından geçen bir olayı anlatırken şahsın kemerinden ve elbisesinden tutup, tartaklar gibi yaparken para ve cüzdanının çalınması şeklinde gerçekleşmektedir.
8-Üçkağıtçılık: Halk dilinde "bul karayı, al parayı" diye tabir edilen üç tane iskambil kağıdı ile, kağıdın çok iyi saklanarak şahısların kandırılarak paralarının alınması şeklinde meydana gelmektedir.
9-Falcılık: Genelde şahısların evlerine gidilerek bayanlara gelecekten haber verme bahanesi ile ziynet eşyaları bir mendile sarılır, el çabukluğu ile mendil değiştirilir, fal bozulmasın diye "bu mendili daha sonra aç" diyerek ziynet eşyalarının çalınması şeklinde meydana gelmektedir.
10-Tavcılık: Şahısları tanıyor gibi yapıp ikna edilerek patronunun, babasının, kardeşinin, vs. borçları olduğu şeklinde kandırarak paralarının alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.
11-Kaldırımcılık: Dükkan içerisinde ve önlerinde tezgah üzerinde bulunan malların el çabukluğu ile çalınması olayıdır. İki şekilde uygulanır.
Pazardaki seyyar satıcının tezgahından malın alınmasıdır. Mağazadan, kuyumcudan, otodan eşyanın alınmasıdır.
12-Tombalacılık : Sigara veya kıymette değersiz eşyaları kazandırmak bahanesi ile bir torba içerisine koyulan numaralarla çekiliş yaptırılır, kartlarda bulunan numaralar genelde torbada bulunmaz ya da çift gözlü torba kullanılarak şahısların paraları alınır.
13-Teker üstü: Genellikle toplu taşım araçlarının içerisindeki sıkışıklıktan faydalanarak çantalarından veya ceplerinden paralarının çalınması olayıdır.
14-Definecilik: Tarihi altın buldukları ve satmak istedikleri bahanesi ile numune altın verilip, zengin kişilerden ikna yolu ile yüksek miktarlarda para alınarak kaçılması olayıdır.
15-Otomobil Dolandırıcılığı: Otomobil satın almak maksadıyla anlaşıp mesai bitimine az bir zaman kala noterden devir aldıktan sonra sahte isimlerle senet vererek aracın hiç karşılıksız alınması şeklinde gerçekleştirilir.
16-Sahtekarlık: Kendisini sahte rütbe ve makamlarda göstererek, sahte resmi üniformalar giyerek, sahte kartlar bastırarak ( sahte doktor, sahte polis, sahte subay, sahte müfettiş vs.) şahısların para, mal ve ziynet eşyalarının alınması olayıdır.
17-Kamyonla Mal Dolandırıcılığı: Nakletmek amacı ile sahte plaka ve kimlik kullanarak kamyonlarına yükledikleri malların istenilen yere götürülmeyip, piyasaya düşük fiyatla satılması şeklinde gerçekleştirilir.
18-Banka Dolandırıcılığı: Başkası adına kimlik düzenleyerek şahsın adına gelmiş havalenin veya hesabındaki paranın çekilmesi olayıdır.
19-Aloculuk: Kendilerini yüksek mevkili bir şahıs olarak tanıtarak, telefonla ikna ettikleri işyerlerine yardım toplamak bahanesi ile gönderdikleri şahıslarca para toplanması.
20-Bankamatik Dolandırıcılığı: Bankaların atm'lerine kağıt veya bir cisim sıkıştırarak vatandaşın bankamatik kartlarının sıkışmasını sağladıktan sonra, yardım bahanesi ile şifrelerim öğrenip, vatandaş gittikten sonra kartı çıkartarak hesaplarındaki paranın çekilmesi.
21-Tırnakçılık : Para bozdurmak bahanesi ile verdikleri yüksek değerli Türk Lirası veya yabancı paranın üzerini alırken el çabukluğu ile paranın eksiltilmesi ve fazla paranın alınması.

  Editör : 

8 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
 Kaynak :  Ajanslar

 Kategori ¬ Gündem

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 
 
 
 

Hukuki Destek

Ziyaretçi Defteri

 Duyuru

  ÖZEL GÜVENLİK GÜNÜNDE ATAMIZIN HUZURUNDAYIZ  

  2009 YILI ÖZEL GÜVENLİK SINAV TAKVİMİ  

 
"); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); document.write(""); for (s=0;s "); } count=1; while (count "); for (c=0;c"); linktrue=true; } } } if (count==thisdate) { document.write(""); } if (count "); } if (linktrue) document.write(""); document.write(""); count++; } document.write(""); document.write(""); startspaces=0; } document.write("

 Takvim

PazPtsSalÇrşPrşCumCts
"); // End -->
 

 Üye Dernekler

 İstatistikler

   
 Online : 3
 Bugün : 47
 Dün : 73
 Toplam : 10959
 Ip No : 67.202.59.141
     

 

Özel Güvenlik

Yönetim Kurul Kararları

Kanunlar

Yönetmelikler
Genelgeler
Emir Yazıları
Tebliğler
 

E-DEVLET

 

Üye Dernekler

 

Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 1.5413 1.5487
  Euro 2.1516 2.162
 

Hava Durumu 

Reklam


Bu alana reklam verebilirsiniz

 

  
 

   © Copyright - 2008- Tüm Özel Güvenlik Güvenlik Dernekleri Federasyonu - Tüm Hakları Saklıdır.